יצירת קשר

רפואה משלימה לטיפול בחרדה חברתית

חדרה חברתית היא תופעה אשר הלוקים בה חשים קושי ממשי לתפקד בחברה. ברפואה המשלימה קיים מגוון של טיפולים האמורים להקל על מי שנתקפים חרדה חברתית ולהתגבר עליה בהדרגה. נזקיה המצטברים של חרדה זו באים לידי ביטוי לא רק בהיבט הנפשי אלא גם בתגובות גופניות כגון: כאב, כיווץ שרירים ותחושת אי נוחות כללית.

תסמינים לחרדה חברתית הם גם גופניים וגם קוגניטיביים והתנהגותיים. עם התגובות הפיזיות ניתן למנות: דפיקות לב מואצות, קוצר נשימה, סומק, הזעה מוגברת, כאבי בטן, עייפות ועוד. חרדה כללית או חרדה חברתית מקשה מאוד על ההתנהגות. הלוקים בה חשים כי הכול מסתכלים עליהם, בוחנים אותם, מנדים אותם. כל זה גורם לתחושה חריפה של חוסר ערך עצמי, דימוי עצמי נמוך, נטייה להימנעות מהופעה בציבור, הסתגרות, תחושה כללית של קיפאון.

תסמינים לחרדה חברתית מאותתים על הצורך בטיפול בה. ההבנה כי אדם החש התקף חרדה, ודאי כאשר התקפי חרדה חוזרים ונשנים, מחייבת מתן מענה טיפולי. טיפול בחרדה חברתית צריך ויכול להיעשות במשולב- הן על ידי פנייה לגורם טיפולי מוסמך כגון פסיכולוג ורופא משפחה (בעיקר על מנת לקבל מענה להיבטים הפיזיים של חרדה כללית) והן על ידי ניסיון- מומלץ- להסתייע בטיפול ברפואה משלימה.

מגוון טיפולים משלימים להקלה על תסמינים לחרדה חברתית

  1. שיאצו, עיסוי הוליסטי ורפלקסולוגיה – טיפולים אלה משחררים שרירים מכווצים ותפוסים, הנגרמים כתגובת הגוף להתקף חרדה. טיפולים אלה מאזנים את מערכת העצבים האוטונומית.

  2. היפנוזה, ביופידבק, הומאופתיה- אלה מעלים את סף הרגישות לגורמים המחוללים מתח ואף הפרעות חרדה ומחזקים את הגוף את עמידות הגוף בפניהם.

  3. מדיטציה והרפיה. מי שמודעים לקיומם של תסמינים לחרדה חברתית מנסים למצוא מענה בכל דבר שעשוי לסייע להם להתמודד עמה. מדיטציה והרפיה מרגיעים כל אדם, ודאי מי שזקוקים להם לאיזון הגוף והנפש. חשיבה מודרכת, אוטוסוגסטיה, דימוי חזותי בעיני הרוח של מקומות שקטים, ירוקים (דשאים) או כחולים (מים, שמים).

  4. צמחי מרפא כגון פסיפלורה, קמומיל, טיליה וחליטתם למשקה עשויים להרגיע אף הם.

  5.  פרחי באך -ד"ר באך פיתח שיטת טיפול המבוססת על אחת או שילוב של אחדות מבין ב-38 סוגי תמציות פרחים המתאימים למגוון רחב של מצבים נפשיים.

הואיל ואין כל תופעות לווי בשימוש ברפואה משלימה, ניתן להשתמש בצירוף השיטות השונות ובכך להגביר את הסיכוי להשפעה חיובית ומבורכת שלהם. ההיצע המגוון של אפשרויות טיפול בחרדה חברתית עשוי להועיל לרבים מהלוקים בה. חרדה חברתית בפרט וחרדה כללית בכלל היא תופעה רווחת, אשר ניתן להתמודד עמה. גם אם קשה להבחין בה כסיבה וכגורם לתסמינים המאפיינים אותה- די שהלוקים בה חשים חרדה, ולכן ככל שהם יקדימו לבקש סיוע, כך יוכלו להתמודד עם החרדה ובהדרגה לסגל לעצמם שיטות להפחית את השפעתה עליהם.